Kartuş Nasıl Temizlenir?

03 Kasım 2022
Kartuş Nasıl Temizlenir?

Kartuş Nasıl Temizlenir?

Kartuş temizliği son derece önemli bir konudur. Tercih edeceğiniz baskı aracı ne kadar kaliteli olursa olsun kartuşun temizliği yapılmadığı takdirde sonuç olumsuz olacaktır. Bunun yanı sıra kullanıcıların en çok muzdarip olduğu konulardan biri de kartuş donması ile ilgilidir. Sektörde kartuş kuruması olarak da bilinen bu problem, yazıcı kullanıcılarının kartuş kurur mu? diye arama yapmasına neden oluyor. Gelin, birlikte kartuşun hangi şartlar altında donduğuna ve kuruduğuna birlikte bakalım. Bu yazımızda, kartuş nasıl temizlenir, sorusuna da yanıt bulalım.

Kartuş Kurur Mu?

Mürekkep püskürtmeli yazıcı kullananların en çok sorduğu sorulardan bir tanesi de kartuş kurur mu sorusudur. Kartuş kuruması, yazıcılarda sıklıkla meydana gelen problemlerden bir tanesidir. Kartuş dolması olarak da bilinen bu durum, kartuş temizliği ile çözüme kavuşturulacak kadar basittir.

Kartuş kuruması veya donması, genellikle doldurulmuş olan kartuşlarda karşımıza çıkar. Bunun yanı sıra kartuşun bulunduğu ortam da kurulması için önemli olan etkenlerden bir tanesidir. Kartuşun serin ve kuru alanlarda muhafaza edilmesi gereklidir.

Eğer kartuşu ıslak ve çok sıcak ya da çok soğuk ortamlarda muhafaza ediyorsanız hızlı bir şekilde donduğunu göreceksiniz. Bunun yanı sıra kartuşun uzun süre yazıcı içerisinde kullanılmaması da kuruması veya donmasına sebep olan bir başka etkendir. İhtiyacınız olmasa bile 14 günde bir tam sayfa çıktı almanız, yazıcının aktif olmasına yardımcı olacaktır. Rutubetli ortamlarda muhafaza ettiğiniz kartuşlar daha kısa sürede donacaktır.

Kartuş Kuruyunca Ne Yapılır?

Mürekkep püskürtmeli yazıcılarda uzun periyotlarda baskı almamanız kartuşun kurulmasına sebep olur. Kartuşunuzu iki farklı yöntemle tekrar kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Bu yöntemler saç kurutma makinesi ve sıcak su yöntemleridir. Kurutma makinesini kartuşa çok fazla yaklaştırırsanız plastik olan dış bölgenin erimesine neden olabilirsiniz. Bu nedenle kartuşun tekrar kullanılabilir hale gelmesi için sıcak su yöntemini benimseyebilirsiniz.

Çıkartmış olduğunuz kartuşunuzu sıcak suyun içerisinde 2 dakika boyunca bekletmeli, ardından kurumasını beklemelisiniz. Siyah beyaz ve renkli kartuşlar için sıcak su yöntemini deneyerek kartuşun tekrardan baskı vermesini sağlayabilirsiniz. Tercih edeceğiniz suyun çok fazla sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz. Kaynar suda kartuşunuzu çözdürmeye çalışırsanız elektronik devrelere zarar verebilirsiniz.

İkinci olarak dikkat etmeniz gereken şey ise kartuğun uzun süre beklememesidir. Eğer kartuşunuzu süre boyunca suyun içinde bekletirseniz sistem içerisine su kaçma riskini de beraberinde getirirsiniz.

Donan Kartuş Nasıl Çözülür?

Kartuş kurur mu? kurur! Kartuş kuruması çözümsüz mü? Hayır! Kartuş donmasına karşı uygulayacağınız yöntemler ile boş çıktı almaktan kurtulabilirsiniz. Her şeyden önce kartuş temizliğinin düzenli olarak yapıldığından emin olmalısınız. Eğer kartuşunuz hiç yazmıyorsa püskürtmeli yazıcı nozulların tıkanması mümkün olabilir. Bunun için öncelikli olarak nozulların içeriden ve dışarıdan temizlemeniz gereklidir.

Bunun için kartuşun ağzında bulunan balans ya da klipsi almalı, ardından ıslak bir bez ile kartuşun nozul bölgesini temizlemelisiniz. Bu temizleme işlemini üç kez yaptıktan sonra kartuşunuzun tekrar yazdırdığını göreceksiniz. Eğer problem kartuşun donması ise farklı çözüm yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Donmuş kartuş da tıpkı kurumuş kartuş gibi tepki verdiği için uzaktan saç kurutma makinesini kartuşun üzerine getirebilirsiniz. Eğer bu tür problemleri kendi yöntemleriniz ile çözemiyorsanız profesyonellerden destek alabilirsiniz.

Kartuş dolum merkezlerinden bazıları özel solüsyonlar kullanarak kartuşlarınızın hem temizlenmesine hem de doldurulmasına olanak sağlar. Bunun yanı sıra kartuşunuzun kolonya ile temizlenmesi de dolmuş kartuşun çözülmesinde etkili olan bir diğer yöntemdir.

Çok dikkatli bir şekilde asetonla sildiğiniz kartuş da üst bölümde bulunan donmuş tabakanın kaldırılmasında etkili olabilecek bir başka yöntemdir Tüm bunların yanı sıra elektrik süpürgesi ile çektirme yöntemini de tercih edebilirsiniz. Arada bırakacağınız boşluğu peçete tutmalısınız. Bu sayede elinize kartuş mürekkebi bulaşmaz.

Kuruyan Kartuş Nasıl Açılır?

Kartuş kurur mu? diye arama yapanlar yüksek ihtimalle yazıcısından çıktı alamayan kimselerdir.  Kartuş kuruması daha çok kartuşunu nadiren kullanan kimselerin karşılaştığı problemler arasındadır. Kartuş donması, yazıcının sık periyotlarda kullanılmadığı veya kartuşun temizlenmediği durumlarda karşımıza çıkar.

Eğer sorun, yazıcı nozullarının kartuş mürekkebi ile tıkanmasından kaynaklanıyorsa kartuş temizliği yapmak avantajlı olacaktır. Eğer kartuş içinde bulunan mürekkep kullanılmadığı için donmuşsa o zaman kartuş kurumasına karşı özel olarak geliştirilen solüsyonları tercih edebilirsiniz. Bu solüsyonlar, evinizde gerçekleştireceğiniz geleneksel uygulamalardan daha kesin sonuçlar verir.

Bu solüsyonlar sayesinde kartuşların elektronik devrelerine zarar verme riskini de ortadan kaldırmış olursunuz. Saç kurutma makinesi, asetonla kartuş silme ve sıcak su yöntemi gibi uygulamalar ile uğraşmak istemiyorsanız tercihiniz kartuş kuruması için özel olarak geliştirilen solüsyonları kullanmak olacaktır. Bu solüsyonları nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız kartuş dolum merkezlerinden destek alabilirsiniz.

Kartuşun markası ve satın alacağınız muadil/dolum ürünlerini nereden aldığınız da çok önemlidir. Çünkü; kartuşun niteliğini belirleyen en önemli etkenler arasında kullanılan ham maddenin kalitesi olduğu kadar kartuşun hangi şartlarda muhafaza edildiğidir. Kartuşların rutubetsiz, serin ve kuru ortamlarda muhafaza edilmesi gereklidir. Bu ortamların dışında bekletilen kartuşlar her ne kadar kaliteli olursa olsun bozulmaya mahkumdur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.