Muadil Toner Yazıcıyı Bozar Mı?

27 Ekim 2022
Muadil Toner Yazıcıyı Bozar Mı?

MUADİL TONER YAZICIYI BOZAR MI?

Muadil toner yazıcıyı bozar mı? sorusu lazer yazıcı kullanan kişilerin en çok merak ettiği konuların başında gelir. Muadili tonerler, yazıcı markaları tarafından üretilen ve orijinal tonerler için alternatif olan baskı araçlarıdır. Muadil toner nedir? diye soranların bu ürünlerin orijinal olmadığını bilmesi gereklidir. Yine de piyasada yazıcı markası ile uyumlu olan muadil tonerler vardır. Muadil toner kullanımı tıpkı orijinal tonerde olduğu gibidir. Bazı muadil tonerlerde toner tozu bitiminde muadil toner dolumu yapılabiliyor.

Muadil tonerlerde uygun işçilik ve ham maddenin bir araya getirilmesi sayesinde verimli biri çıktı alabilirsiniz. Muadil toneri yazıcıya entegre edecek olan kişinin de bilgili ve tecrübeli olması gereklidir. Aksi durumda tonere zarar verebilir. Muadili tonerler yazıcının garantisini bozabilir. Avrupa ülkelerinde toner dolum yaptırmak her ne kadar yazıcının garantisini bozmasa da Türkiye’de yazıcı üreticilerinin politikalarına bağlı olarak muadil toner kullanımı bazı toner markalarında yazıcı garantisi bozulabiliyor. Genellikle yazıcıların garanti süresi iki yıldır. Eğer muadil toner dolumu yapmak istiyorsanız Türkiye’de bu iki yıl dolduktan sonra tercihlerinizi değiştirebilirsiniz.

Muadil Toner Nedir?

Muadil toner nedir? sorusu, daha uygun fiyata toner satın almak isteyenler tarafından çokça araştırılıyor. Muadil tonerler, yazıcı üreticisi firmaların dışında toner üreten firmalar tarafından arz edilen ürünlerdir. Yan sanayi olarak da sektörde bilinen muadil toner dolumu oldukça yaygındır. Kullanıcılar, muadil toner kullanımı ile bütçelerinden tasarruf etmeyi hedefliyor. Ancak bu ürünler yazıcı firmaları tarafından sektöre arz edilmediği için ortaya muadil toner yazıcıyı bozar mı? sorusu çıkıyor.

Kaliteli ham maddelerden üretilen muadil tonerler yazıcıları bozmaz. Bunun için güvenilir firmalardan destek alabilirsiniz. Özellikle yurt dışından ithal edilen de muadil toner seçenekleri oldukça avantajlıdır. Bu ürünlerin Türkiye’de kalite kontrol işleminden geçerek piyasaya sunulması hem daha az bütçe ayırmanıza hem de daha verimli bir şekilde baskı almanıza olanak sağlar. Muadil toner seçerken satın aldığınız firmanın garantisi altında bulunan ürünleri seçmelisiniz. Baskı kapasitesi orijinal toner ile aynı olan sarf malzemelerini tercih etmeniz sizin için avantajlı olacaktır.

Muadil Toner Yazıcıya Nereden Takılır?

Muadil toneri yazıcınıza takmak için öncelikle toner kapağını açmanız gereklidir. Yazıcınızı açtıktan sonra çıkış tepesini çıkarmalısınız. Kapalı olan yazıcılarda çıkış tepesi çıkmayabilir. Bu nedenle yazıcınız açıkken bu işlemi gerçekleştirmeniz gereklidir. Ön kapak açma düğmesine tıkladıktan sonra toner kolunu yukarı doğru çekebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirirken drum ünitesindeki yeşil koldan destek almalısınız.

Tonerin kilidini açmak için cihaza doğru hafifçe bastırmanız önemlidir. Yeni tonerinizi dağıtma amacı ile birkaç kez döndükten sonra yerine yerleştirebilirsiniz. Tonerin döndürülmesi renk kalitesi ve baskı kalitesi üzerinde olumlu sonuçlar doğuracaktır. Kartuşunu takmadan önce drum ünitesini temizlemelisiniz. Durum ünitesinin kanallarındaki tozların giderilmesi baskı kalitesini artıracaktır. Temizliği yaparken alkol ve amonyak içerikli olan malzemelerden uzak durmalısınız.

Kullanım anına kadar toneri açmamalısınız. Yeni tonerinizi takmadan önce ambalajını açıp bandını çıkarabilirsiniz. Açtığınızda drum ünitesine yerleştirmelisiniz. Drum ünitesinde oturma sesini duyduktan sonra cihazın kapağını kapatabilir ve hemen yeniden çıktı almaya başlayabilirsiniz.

Muadil Toner Doldurulur Mu?

Muadil toner yazıcıyı bozar mı? sorusuna tatmin edici bir yanıt aldıktan sonra muadil toner dolumu üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Kartuşun özelliklerine göre muadil tonerlerin doldurulması mümkündür. Bazı yazıcılar, toner dolumu yapılmasına izin vermez. Eğer toneri dolum formunda kullanmak gibi bir fikriniz varsa lazer yazıcı almadan önce doluma uygun olan marka ve modelleri tercih etmelisiniz. İhtiyacınız olan lazer yazıcı modellerinden toner seçeneklerine kadar aradığınız tüm sarf malzemelere ulaşabileceğiniz kartus.com sayesinde ihtiyaçlarınıza en uygun ofis malzemelerine ulaşabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.