Yazıcı Toneri Ne Zaman Değiştirilmeli?

03 Kasım 2022
Yazıcı Toneri Ne Zaman Değiştirilmeli?

Yazıcı Toneri Ne Zaman Değiştirilmeli?

Yazıcı toneri ne zaman değiştirilmeli? sorusu önemli bir sorudur çünkü; yazıcılar özellikle iş yerlerinde kullanılır. İş yerlerinde işlerin aksamaması için çıktıların alınmasında bir süreklilik olması gereklidir. Lazer yazıcılar ile birlikte çalışan tonerler, orijinal, muadil veya dolum türünde olabilir. Hangi formda olursa olsun tercih edeceğiniz tonerlerin bir kullanım ömrü vardır. Kullanım ömrü dolan tonerleri yenisi ile değiştirmeli veya tercihinize göre kartuşun içini tekrar toner tozları ile doldurarak baskı almaya devam etmelisiniz.

Yazıcı, toneri bittiğinde size bazı işaretler verir. Bu işaretleri takip ederek tonerin ömrü hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bazı durumlarda, tonerin bozulması da çıktı alamamanıza neden olabilir. Tonerin içi dolu olsa da eğer bozulursa çıktı almak imkansız hale gelir. Bu nedenle yazımızda toner bozulur mu? sorusuna da yanıt bulacağız. Toner ne zaman biter ve tonerler hakkında merak edilen her şeye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Tonerin Ömrü Ne Kadar?

Tonerlerin rutubetsiz, serin ve kuru ortamlarda muhafaza edilmesi gereklidir. Bu nedenle toner satın alırken mutlaka tedarikçi firmanın doğru koşullarda ürünü muhafaza ettiğinden emin olmanız gereklidir. Tonerler de 15.000 sayfa yazdıran geniş kapasiteli ürünler de bulunur. Bu ürünleri satın alırken mutlaka yazdırma periyotlarınıza dikkat etmelisiniz. Eğer seyrek sayıda baskı alıyorsanız mutlaka daha düşük kapasiteli tonerleri tercih etmelisiniz.

Tonerler, gıda gibi tüketilebilir bir ürün olmadığı için bu ürünlerin ömrü daha uzundur. Tonerin ömrü iki yıl olarak belirlenmiştir. Yazıcı toneri bu tarihten sonra donmaya ve kurumaya başlayacaktır. Bu nedenle toner bozulur mu? ve yazıcı toneri ne zaman değiştirmeli diye soranların ürünün kutusunu açtıktan sonra, yani ürün hava ile temas ettikten sonra iki yıl içerisinde tüketmesi gereklidir.

Toner Bozulur Mu?

Toner bozulur mu? Evet bozulur. Eğer tonerinizi rutubetli ortamlarda muhafaza ederseniz toner bozulur. Bunun için 2 yıl beklemenize de gerek yoktur. Ayrıca yazıcı toneri ne zaman değiştirilmeli? diye soranların, ürünün muhafaza koşullarına göre değişim süresini belirlemeleri gerektiği de unutulmamalıdır.

Tonerin çok sıcak alanlarda muhafaza edilmesi de bozulmasına neden olur. Kartuşlar ile karşılaştırıldığında daha dayanıklı bir baskı aracı olan tonerlerin uygun olmayan koşullarda muhafaza edilmesi kurumasına neden olur.  Tonerin ömrü, yalnızca bu kriterlere bağlı değildir. Yazıcı markanızın üretmiş olduğu tonerler, aynı gramajdaki toner tozu ile daha fazla ve daha nitelikli çıktı almanıza olanak sağlar. Bu nedenle toner satın alırken eğer bütçenizi yormayacaksa orijinal olan seçenekleri değerlendirmeniz önerilir.

Yazıcı Tonerinin Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Tonerin ömrü baskı sıklığı ile doğrudan bağlantılıdır. Ortalama bir toner 1000 sayfa baskı kapasitesine sahiptir. Söz konusu olan 1000 sayfa, sayfa doluluk oranı %5 öngörüsü ile verilir. Eğer siz sayfanın tamamını dolduracak yoğun çıktılar alıyorsanız toneriniz daha hızlı bir şekilde biter. Bu durumda yazıcı toneri ne zaman değiştirilmeli? sorusunun herkes için doğru olan bir yanıtı yoktur.

Eğer çipli toner kullanıyorsanız baskı kapasitesi dolmaya yakın bir sürede yazacağınız size bir uyarıda bulunur. Toner az uyarısı ile kendisini belirten uyarıdan sonra tonerinizi değiştirmeniz gereklidir. Bunun yanı sıra tonerin azalması, baskı kalitesinin düşmesine neden olur. Eğer silik baskılar alıyorsanız veya kağıdın üzerinde hafif çizgiler oluşuyorsa tonerinizle değiştirmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz. Tonerinizin dolu olup olmadığını sarf malzemeleri seviyesi ve kontrol panelinden görebilirsiniz. Bunun yanı sıra supply level kontrolü yaparak da tonlerinizin bitip bitmediğini kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Yazıcı toneri ile alacağınız baskılarda, sayfanın doluluk oranı da tonerin bitmesini etkileyen bir başka faktördür. Yoğun pigmentlere sahip olan baskılar almak, tonerin daha hızlı bitmesine neden olur. Toner ne zaman biter diye soranların bu faktörü de gözden kaçırmaması gereklidir.

Tonerlerden maksimum seviyede verimlilik almak istiyorsanız yazıcı temizliğini düzenli olarak ve doğru bir şekilde yapmalısınız. Bunun yanı sıra işiniz olmasa bile birkaç günlük periyotlarda baskı almanız gereklidir. Bu işlem, tonerin kurumasını engelleyecektir. İhtiyacınız olan tüm toner çeşitlerine kolayca ulaşabileceğiniz kartus.com sayesinde aradıklarınıza kolayca ulaşacaksınız.

Zengin içeriği sayesinde sarf malzemeleri ihtiyaçlarınıza en iyi yanıtı alabileceğiniz toner çeşitlerini evde, okulda, iş yerinde; kısacası baskı almak istediğiniz her yerde kullanabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.