DOLU TONER KAÇ SAYFA YAZI YAZAR?

14 Eylül 2022
DOLU TONER KAÇ SAYFA YAZI YAZAR?

Dolu Bir Toner Kaç Sayfa Yazı Yazabailir?

Lazer yazıcılar ile birlikte çalışan tonerler, kaliteli baskı elde edilmesine olanak sağlar. İş yerlerinden okullara kadar hayatın pek çok alanında kullanılan tonerler, belgelerin, görsellerin, grafiklerin ve çok daha fazlasının somut birer baskıya dönüşmesine olanak sağlar. Durum böyle olunca tonerlerin hayatımızdaki yeri de daha fazla önemli hale geldi. Sizin için tonerler ile ilgili en çok merak edilen soruları yanıtladık.

1 kg Toner Tozu Kaç Sayfa Yazar?

1 kg toner tozu, 10-12 dolum yapılmasına olanak sağlar. Bu da ortalama 100 bin sayfa siyah beyaz baskı yapabileceğiniz anlamına gelir. Eğer renkli çıktılar elde etmek istiyorsanız bu rakamlar değişebilir. Bu nedenle dolu toner kaç sayfa yazı yazar diye merak edenlerin elde edecekleri çıktının renkli mi yoksa siyah beyaz mı olacağını belirlemesi gereklidir. Bunun yanı sıra toner tozu markası ve tonerin orijinal olup olmadığı da toner kullanım süresi üzerinde etkili olan bir başka etkendir. Orijinal tonerler, daha uzun sayıda baskı almanıza olanak sağlarken toner dolumu ile hazırlanan ürünler daha az sayıda baskı almanıza olanak sağlar.

Yazıcının kapasitesi de elde edeceğiniz baskı sayısını etkiler. Bazı tonerler 2 bin sayfa kapasiteli, bazı yazıcılar ise bin sayfa kapasitelidir. Baskı kalitesinin yüksek olmasını istiyorsanız çipli tonerleri tercih etmelisiniz. Aynı kartuşa sürekli olarak dolum yapmak da sakıncalıdır. Aynı kartuş içerisinde sürekli olarak dolum yaparsanız kartuşun drum adı verilen silindirik parçası aşınır. Bu aşınma, baskı kalitesinin düşmesine neden olur. Eğer tonerden yüksek kaliteli ve çok sayıda baskı almak istiyorsanız toneriniz her bittiğinde yenisini alarak kaliteli baskılar elde edebilirsiniz.

Toner Kaç Ay Kullanılır?

Eğer toneri kuru ve nemsiz bir ortamda muhafaza ederseniz 24 aylık kullanım ömrüne sahip olursunuz. Rutubetsiz ve güneş almayan ortamlarda muhafaza ettiğiniz toneri daha uzun süre kullanabilirsiniz. Tonerlerin son kullanma tarihi, tavsiye edilen kullanma tarihidir. Toner kullanım süresi üzerinde etkili olan faktörlerden bir tanesi de toner dolumu ile ilgilidir. Doldurma tonerlerin ömrü daha kısa olabilir. Bu nedenle dolu toner kaç sayfa yazı yazar ve toner kaç ay kullanılır gibi soruların yanıtı ürünün markasında, yazıcının kalitesinde ve orijinallikte yatar. En iyi toner tozu seçeneklerini yazıcınızın markasına uygun olarak seçmelisiniz.

Tonerin Dolu Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Dolu toner kaç sayfa yazı yazar diye soranların merak ettiği bir diğer konu ise toner tozu azalmasının belirtileridir. Çipli tonerlerde bitmeye yakın lazer yazıcı uyarı verir. Tonerin doluluk oranının %40’tan az olduğu zamanlarda toner kullanım süresi de azalır ve baskı alamayabilirsiniz. Tonerinizin bitmiş olması baskı alamayacağınız anlamına gelmez. Bazı durumlarda atık tozu da baskı almanıza olanak sağlar ancak bu olumlu bir durum değildir ve yazıcı sağlığını olumsuz etkiler. Bu nedenle toner dolumu aksatılmamalı, mümkünse toner bittiğinde yenisi takılmalıdır.

Toner Dolumu Kaç Kez Yapılmalıdır?

Baskılarınızın üzerinde lekelerin oluşmasını istemiyorsanız toner dolumu standartlarına uymalısınız. Eğer mümkünse toner kullanım süresi uzasın diye her toner bittiğinde yenisi ile değiştirmelisiniz. Eğer bu durum bütçenizi fazlasıyla sarsıyorsa siyah beyaz tonerlerde 3-4 dolum yapabilirsiniz. 4 dolumu geçmemesi, 4. dolumdan sonra toneri yenilemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Bu sayede toner tozu kalitesinden tam verim alırsınız. Dolu toner kaç sayfa yazı yazar diye merak edenler, aynı zamanda renkli toner dolumunun da kaç kez yapıldığını soruyor. Renkli tonerlerde bu rakam 2 olmalıdır. 2 dolumdan sonra renkli tonerinizi değiştirmelisiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.