Hangi Yazıcı Hangi Kartuşu Kullanır?

01 Kasım 2022
Hangi Yazıcı Hangi Kartuşu Kullanır?

Hangi Yazıcı Hangi Kartuşu Kullanır?

Yazıcı alacaksınız ancak kullanacağınız kartuş hakkında bir fikriniz yok mu? Siz de mi hangi yazıcı hangi kartuşu kullanır? diye soruyorsunuz. Yoksa satın alacağınız kartuşa karar verdiniz ancak kartuş numaraları nedir diye mi merak ediyorsunuz? O zaman sizi önce tonerli yazıcı ile tanıştıralım, daha sonrasında ise kartuşlu yazıcı hakkında bilgi verelim. Her iki baskı aracı ile ilgili fikir edindikten sonra da yazıcıya uygun kartuş ürününü kendiniz seçebilecek duruma gelir. Önceliğimizi kartuş üzerindeki numaralara verelim.

HP, Epson, Canon, Samsung, Xerox ve Brother gibi farklı markaların üretmiş olduğu yazıcıların her biri farklı özelliklere sahip olabilir. Yazıcılar için kartuş seçmeden önce hangi yazıcıyı satın alacağınıza karar vermeniz daha doğru olacaktır. Bu sayede ileride sürekli olarak orijinal kartuş almak zorunda kalmaz veya kartuşlara yüksek bütçeler ayırmak zorunda kalmazsınız. En çok kullanılan sarf malzemeler arasında bulunan kartuşlarda en verimli sonuçları almak için yazıcı kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza dikkat etmelisiniz. Bu kriterleri göz önünde bulundurduğunuzda en doğru sonuçlara ulaşırsınız. Kartuş Üzerindeki Numaralar Nedir?

Kartuşun üzerindeki numaralar, yazıcı firmaları tarafından verilmiş olan numaralardır. Bu numaralara bakarak kartuşun satın almış olduğunuz yazıcı ile uyumlu olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bir yazıcı firması, üretmiş olduğu yazıcıda numaraları kullanarak ve bu kartuşlar ile uyumlu olduğunu ifade eder. Her bir kar düşün üretim yılı, üretimde kullanılan malzemelerin yoğunluğu, renk miktarı, modeli gibi birçok farklı etkene bağlı olarak ürün belirlemesi yapar. Bu nedenle kartuşların vereceği baskı sayısından modeline kadar birçok konu hakkında bilgiye bu numaralar sayesinde ulaşabilirsiniz.

Tonerli Yazıcı Mı Kartuşlu Yazıcı Mı?

Sizin için hem tonerli yazıcı hem de kartuşlu yazıcı uygun olabilir. Yazıcıya uygun kartuş ararken bu ürünün içerisine mürekkep mi yoksa toner mi koyacağınıza karar vermeniz gereklidir. Sektörde bulunan kartuşlu yazıcılar, mürekkep püskürtmeli makinelerde işlevi görür. Tonerli yazıcılar ise toz forumda bulunan tonerler ile çalışır. Toner yazıcılar, genellikle çok fazla baskının alındığı alanlarda kullanılır. Eğer bir fotokopi işletmeniz varsan toner yazıcıları tercih edebilirsiniz. Eğer nadiren fatura çıktısını alan bir firmaysanız mürekkep püskürtmeli yazıcıları tercih edebilirsiniz. Mürekkep püskürtmeli yazıcılarda kartuşlar kullanılır.

İnsanlar kartuş ve tonerin farkını tam olarak anlamayabilir çünkü; kartuşun ve tonerin kullanıldığı aracın genel adı da kartuştur. Bu noktada insanlar bir anlam karmaşası içerisine düşer. Hangi yazıcı hangi kartuşu çok kullanır sorusuna da bir yanıt vermek gereklidir. İster tonerli ister kartuşlu yazıcı kullanın fark etmez; tercih edeceğiniz baskı malzemesinin mutlaka yazıcı firmasının üretmiş olduğu veya önerdiği ürünler olmalıdır. Bu sayede yazıcı sağlığını da korumuş olursunuz.

Yazıcıya Uygun Kartuş Seçimi Nasıl Olmalı?

Hangi yazıcı hangi kartuşu kullanır? ve kartuş numaraları nedir gibi sorulara yanıt bulduktan sonra yazıcınız için en doğru kartuşu seçmek istersiniz. Tercih edeceğiniz yazıcı, tonerli yazıcı değil de kartuşlu yazıcı olacaksa öncelikli olarak bu yazıcının muadil veya dolum kartuş kabul edip etmediğine bakmanız gereklidir. Bazı yazıcı firmaları, özel bir sistem ile ürünlerinde muadil veya dolum kartuş kullanımına izin vermez. Eğer baskı aracını orijinal değil de muadil olarak kullanacaksanız yazıcı satın almadan önce bu noktaya dikkat etmeniz gereklidir.

Yazıcıya uygun kartuş seçimi yaparken sadece yazıcı fiyatlarını karşılaştırmak yetmez. Yazıcıya uygun kartuş bakarken uzun vadeli olarak araştırma yapmalısınız. Çünkü; satın aldığınız yazıcının fiyatı çok uygun olsa da o markanın üretmiş olduğu kartuşlar yüksek fiyatlı olabilir. Eğer yazıcı ihtiyacınız kısa süreli olacaksa uygun fiyatlı olan yazıcıları tercih edebilirsiniz. Ancak eğer uzun vadeli bir kullanım planlıyorsanız mutlaka kartuş fiyatlarına da bakmalısınız.

Satın aldığınız yazıcı ile birlikte size bir demo kartuş gelir. Demo kartuş, ortalama 250 adet baskı almanıza olanak sağlar. Satın alacağınız yeni kartuş ise ortalama 500 adet baskı almanıza olanak verir. Eğer dolum kartuş veya muadil kartuş kullanabileceğiniz bir yazıcınız varsa kartuş maliyetini düşürebilirsiniz. Bu nedenle yazıcıya uygun kartuş seçimi yapmadan önce mutlaka ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak tercihte bulunmanız gereklidir. İhtiyacınız olan sarf malzemelere kolayca ulaşabileceğiniz kartus.com sayesinde dünyaca ünlü yazıcı markalarına ve bu markalar ile uyumlu olan kartuş seçeneklerine kolayca ulaşabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.