Toner ve Kartuş Arasındaki Fark Nedir?

25 Ekim 2022
Toner ve Kartuş Arasındaki Fark Nedir?

Toner ve Kartuş Arasındaki Temel Farklar Nelerdir?

Kartuş ve toner, aynı amacı hizmet ettikleri için çoğu zaman birbiriyle karıştırılırlar. Kağıt üzerinde görüntülerin ve yazıların oluşturulması için kullanılan tonerler, lazer yazıcılarda kullanılır. Tonerler, toz formunda bulunan baskı araçlarıdır. Kartuşlar, kartuş mürekkebinin içerisinde sıvı formda bulunan baskı araçlarıdır. Kartuşlar da tıpkı tonerler gibi yazı ve görüntü almak için kullanılan araçlardır. Kartuşlar, mürekkep püskürtmeli yazıcılarda kullanılır.

Toner ve kartuş arasındaki farkı nedir diye soranların öncelikli olarak her iki ye baskı aracının fiziksel özelliklerini doğru bir şekilde bilmesi gereklidir. Toner ve kartuş çeşitleri arasında bulunan farklardan bir diğeri ise basılma şekilleridir. Kartuşlar, baskı esnasında yazıcı nozullarının püskürtme yoluyla kağıda baskı yapılmasını sağlar. Tonerler ise yazıcı içerisinde bulunan fırınlarda baskı esnasında tozun ısıtılarak kağıt üzerine yapıştırılmasını sağlar.

Toner ve kartuş kullanımı da belirli farklara tabidir. Örneğin; tonerler toz formunda olduğu için baskı esnasında insanın elinde herhangi bir leke bırakmaz. Ancak kartuşların bazı durumlarda mürekkep damlatması, mürekkep akması, yazıların bazı bölgelerini baskın, bazı bölgelerini silik çıkması gibi problemler meydana getirebilir. Bu farklılıklar toner ve kartuş maliyeti üzerinde de önemli bir fark oluşturur. Kartuş ve tonerler aynı amaca hizmet etseler de fiyat bakımından birbirinden ayrışır.

Toner ve Kartuş Çeşitleri Nelerdir?

Toner ve kartuş arasındaki fark nedir sorusunu yanıtladıktan sonra toner ve kartuş çeşitleri hakkında bilgi verebiliriz. Tonerler bitmeyen toner, demo toner, renkli toner ve siyah toner olmak üzere kendi içerisinde dört farklı çeşide ayrılır. Toner ve kartuş kullanımı hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin öncelikle hangi ürünü tercih edeceğini bilmesi gereklidir. Toner ve kartuş maliyeti de bu niteliklerin fiyatını belirleyen en önemli etkenlerden bir tanesidir.

Sektörde en çok kullanılan toner çeşidi siyah tonerlerdir. Bu tonerler sayesinde siyah beyaz baskı almanız mümkündür. Ofis gibi baskıların yoğun olduğu ortamlarda tercih edebileceğiniz siyah-beyaz tonerler renklileriyle karşılaştırıldığında daha uygun fiyata satışa sunulur. Renkli tonerler, adından da anlaşılabileceği gibi renkli çıktı almanıza olanak sağlayan tonerlerdir. Siyah tonerler ile kıyaslandığında fiyat bakımından bir tık daha yukarda kalırlar.

Toner çeşitleri arasında bulunan demo toner ürünleri ise ürünün denenmesi amacıyla üretilmiştir. Kullanımı sonrasında tekrar doldurma imkanı bulunmayan demo tonerler düşük kapasitesi ile sadece söz konusu tonerin kalitesini denemeniz amacıyla size gönderilir. Bitmeyen toner, toner çeşitlerinden bir diğeridir. Geniş bir hazneye sahip olan bitmeyen tonerler baskı merkezi gibi baskıların çok yoğun olarak kullanıldığı alanlarda tercih edilir. Kartuşlar da aynı ya özelliklere sahip olmak üzere birbirinden ayrışır. Kartuş çeşitleri yapısal olarak bakıldığında çipli ve çipsiz olmak üzere ikiye ayrılır. Bu ürünler, içerisinde bulunan maddeye göre renkli ve siyah gibi seçenekler ile birbirinden ayrılır.

Toner ve Kartuş Maliyeti Nedir?

Toner ve kartuş arasındaki fark nedir sorusunu inceledikten sonra toner ve kartuş çeşitleri hakkında bilgi sahibi olduk. Bu ürünlerin bir de maliyet olacaktır. Toner ve kartuş maliyeti belirli parametrelere göre hesaplanır. Toner ve kartuş maliyetini belirlerken mürekkep püskürtmeli yazıcıların ön maliyetinin daha düşük olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Bunun yanı sıra mürekkep püskürtmeli yazıcılarda her ne kadar yazıcının fiyatı uygun olsa da kartuşlar daha yüksek fiyatlı olarak satışa sunulabildiği için uzun vadede zarar edebilirsiniz. Tonerler birim fiyatı olarak bakıldığında daha yüksek fiyatlıdır ancak daha dayanıklı oldukları için kartuşlar kadar sık değiştirilmesi gerekmez. Bu nedenle birim maliyeti hesaplarken uzun vadede sayfa başına maliyeti belirlemeniz daha avantajlı olacaktır.

Toner ve Kartuş Nasıl Kullanılmalıdır?

Tonerleri doldurmak için tonerin iki kısmında bulunan vidaları sökmeli, ardından elinizde kalan parçayı yumuşak bir bez yardımıyla temizlemeli ve manyetik silindir bölümünü sökmelisiniz. Huni yardımıyla sökmüş olduğunuz manyetik silindir bölümünden toner tozunu doldurabilirsiniz. Kartuşları doldurmak için bilgisayarınızda yazıcı kafası temizleme işlemine yapmalısınız. Ardından mürekkep kartuşu sensörlerini temizlemesiniz. Kartuşları hazırlamak için bir mürekkep kartuşu doldurma kiti satın alabilirsiniz. Mürekkep kartuşunu çıkardıktan sonra kartuş üzerindeki etiketi maket bıçağıyla soyabilir, ardından delici tornavida ile kartuş üzerindeki çemberi delip içerisinde şırıngaya doldurduğunuz mürekkepleri enjekte edebilirsiniz. Kartuşu sildikten sonra tekrar yazıcıya takıp kullanıma başlayabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.