YAZICI NEDEN SİLİK YAZAR?

22 Eylül 2022
YAZICI NEDEN SİLİK YAZAR?

Yazıcı Neden Silik Yazar?

Yazıcı neden silik yazar diye soranların yazıcılarında veya kartuş mürekkeplerinde sorun olabilir. Eğer yazıcıda herhangi bir bozukluk yoksa toner tozu veya kartuş mürekkebi bitmiş olabilir. Yazıcı temizliği yapılmadığı durumlarda da çeşitli baskı problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Siz de baskı çizgili çıktı diye sorun edenlerdenseniz tonerinizi veya kartuşunuzu değiştirebilirsiniz. Bunun için toner tozu seviyesi kontrol edilmeli ve eğer toner azaldı uyarısı alıyorsanız tonerinizi değiştirmelisiniz. Toner değişimi orijinal veya muadil tonerlerden olabilir. Yazıcı kullanım durumunuza bağlı olarak dilediğiniz baskı aracına kartus.com üzerinden sahip olabilirsiniz. Ofis sarf malzemeleri konusunda sektörünün öncüsü olan online mağazamız, ihtiyacınız olan yazıcı çeşitlerinden toner çeşitlerine kadar her şeye tek merkezden ulaşmanıza olanak sağlar.

Silik Yazan Yazıcı Nasıl Düzelir?

Yazıcınız silik yazıyorsa bu durum tonerden kaynaklı olabilir. Bu nedenle toner seviyesini kontrol etmekte fayda vardır. Yazıcı neden silik yazar diye soranların yazıcının drumunu da kontrol etmesi gereklidir. Baskı yapılmasına olanak sağlayan drum, yazıcının bir ekipmanıdır. Bu ekipmanın değiştirilmesi, sorunu tamamıyla ortadan kaldırabilir. Yazıcı temizliği de önemlidir. Bazı durumlarda, püskürtme nozulları tıkanır. Bu gibi durumlarda nozulları açmak ve çizgili çıktı problemini önlemek için yazıcı temizliği yapmak gereklidir. Kısacası toner tozu seviyesi kontrolünden sonra toner değişimi yatıysanız ve sorun çözülmüyorsa önce az maliyetli olan yazıcı temizliğini yapmalı, ardından ise drum değişimi yapmalısınız.

Toner Dolu Ama Silik Çıkartıyor

Yazıcı neden silik yazar diye soranlar genellikle toner değişimine gider. Bu, sorunun yetersiz kalmasına neden olabilir. Eğer çizgili çıktı ve silik çıktı problemi yaşıyorsanız toner tozu seviyesi ve toner değişimi sonrasında yazıcı temizliği yapmalısınız. Bu da sorunu çözmüyorsa drum ünitesini değiştirebilirsiniz. Yazıcının baskı pigmentini 5 tona kadar olumlu yönde etkileyebilen drum, bu nedenle önemlidir. Drum ünitesi, genellikle yeşil renkli olarak üretilir. Değişimi kolay olan bu ürünlerin maliyeti düşüktür. Baskı kalitesinin yüksek olmasını istiyorsanız her iki tonerde bir, drum değişimi yapabilirsiniz.

Yazıcı Neden Çizgili Yazar?

Yazıcının çizgili yazmasının birçok nedeni olabilir. Bunlardan ilki, yazıcının tıkanmasıdır. Eğer püskürtme nozulları tıkanmışsa yazıcı çizgili yazabilir. Bunun yanı sıra toner tozunun bitmesi de çizgili yazıma sebeptir. Yazıcı neden silik yazar diye soranlar drum ünitesini de kontrol etmelidir. Drum üzerindeki teflon kaplamanın incelmesi ve yazıcı temizliği yapılmaması, çizgili çıktı alınmasına sebep olabilir. Toner tozu seviyesi kontrol edilerek ve toner değişimi yapılarak da sorun çözülebilir. Tüm bu nedenlerin yanı sıra manyetik merdanenin deforme olması da yazıcının çizgili yazmasına sebebiyet verebilir. Manyetik merdanenin mıknatıs özelliğinin kaybolması, toner tozunun tutulamaz hale gelmesine neden olur. Bu da baskının kağıt üzerine net olarak aktarılamamasına ve yazıcının çizgili yazmasına sebebiyet verir.

Yazıcı Temizliği Nasıl Yapılır?

Yazıcı neden silik yazar sorunun kaynaklarından biri de yazıcının temizliğinin zamanında yapılmamasından kaynaklanabilir. Baskı ünitesinde tortular oluşması, çizgili çıktı alınmasına sebep olabilir. Bu nedenle yazıcı temizliği aksatılmamalıdır. Eğer sorun toner tozu seviyesi kaynaklıysa toner değişimi yapılabilir. Eğer yazıcı kaynaklıysa yazıcı temizliği yapılabilir. Temizlik için önce yazıcı sürücüsünün kurulum penceresini açmanız gereklidir. Daha sonra bakım seçeneğine tıklamalısınız. Açılan iletişim kutusunda temizlenecek mürekkep grubunu seçmelisiniz. Temizlemeyi yürütmek için makinenin açık olduğundan emin olmalısınız. Temizlik işlemi bitene değin kağıt çıkış tepesinin kapanmaması gereklidir. Temizlik işlemi bittikten sonra sonuçları kontrol etmeyi unutmamalısınız. Print Check Pattern olarak da ifade edilen Yazdırma Denetim Deseni üzerinden baskı kalitesinin artıp artmadığına bakabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.